18 Kasım 2018 Pazar

ZEKA, YETENEK ve AKIL Üzerine Örnekler; BİLİM ve ETİK Nerede?

10 Ocak 2019'da eklendi:

18 Kasım 2018 Pazar:


ZEKA ve YETENEĞİ GÖZLER ÖNÜNDE BİR KİŞİ ÖRNEĞİ: 
Dünyaca ünlü günümüzden bir piyanist; hangi ülkeden olduğu, kim olduğu bilgisi önemli değil. 2000 yılında bir gazete haberinde şaşırtan bir ifade şekli ile belleğimde unutulmaz yerini almıştı. 
Sonraki duyumlar: "Piyano ile ilgili bir ustalık sınıfı (masterclass) çalışması sırasında, izleyenleri şaşırtan; bi korkutan, bi güldüren şekilde, bi anda el hareketleri ve küfürler seri halde. Bunlar dışında ise piyano çalma tekniği ile ilgili, daha önce ayrıntılı açıklanmamış, çok önemli detay bilgiler verdiği şeklinde. 
Sonuç; katılımcılara bilgi ve deneyim olarak kattığı değer açısından muhteşemdi. Her piyaniste çalışması için tavsiye edilecek bir hocaydı." Belki 
sizin de tanıdıklarınız vardır benzer özelliklerde, değil mi? 

 AŞAĞIDAKİ ALINTI ise sosyal medyada çok paylaşım alan uluslararası bir KİŞİSEL GELİŞİMCİNİN: "Kişi hiddetini ifade etmek için yeterince akıllı değilse terbiyesiz sözler kullanır, bu sözler zeka eksikliğini gösteren kelimelerdir. Akıllı insanlar bu tür terbiyesiz kelimeleri kullanmazlar; çünkü bunu zekalarına hakaret olarak görürler." Buradan benim rahatlıkla çıkaracağım sonuç, bu ÜNLÜ kişisel gelişimci kendi bilgi, araştırma, gözlem ve deneyimleri konusunda NET olarak YETERSİZ - Bilim ve  bilimsel akıldan uzak birisi. Dolaysıyla paylaşımları hiç ETİK de değil.
Genel olarak da, İYİ ve KÖTÜ çerçevesi ile sınırlı bakış açımız ÇOK DAR. Herhangi bir kişinin ZEKA ve AKLINI hiç birimiz kendi ölçütlerimize göre tam olarak anlayamayız. 
"Neden böyle?" için  daha çok öğrenmeye, araştırmaya, daha çok insanı anlamaya çalışmaya ihtiyacımız var. 


Derleyen:
 A.Şükran Demiralp, 18 Kasım 2018

1 yorum: