26 Ekim 2020 Pazartesi

Cov-Sars-2 Havada Asılı Kalabiliyor mu? Ve "Yakın Temas" nedir?

Cov-Sars-2 virüsü havada asılı kalıyor mu kalmıyor mu?

En alttaki asansör, uçak vb olgulara göre; evet havada asılı kalıyor sonucu çıkabiliyor?

Böyle ise, "Yakın Temas" kavramı yeniden ele alınmayı gerektirmiyor mu? 

Ulaşabildiğim tanım;

Yakın Temas: "Test pozitif ise ve semptom olmasa bile (asemptomatik) virüs bulaştıran kişi(ler) ile hastalığın başlamasından 2 gün önceden başlayarak gün içinde toplamda 15 dakika veya daha uzun süre boyunca 182 cm yakınında bulunan kişi"?

"Close Contact:
Someone who was within 6 feet of an infected person for a cumulative total of 15 minutes or more over a 24-hour period* starting from 2 days before illness onset (or, for asymptomatic patients, 2 days prior to test specimen collection) until the time the patient is isolated." https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/php/contact-tracing/contact-tracing-plan/appendix.html#contact

https://search.cdc.gov/search/?query=Close+Contact&utf8=%E2%9C%93&affiliate=cdc-main

* Eylül 2020: "Çin'de Amerika gezisinden dönen asemptomatik #Covid_19 taşıyıcısı, komşusuna #Covid_19 bulaştırmış. Sonrasında zincirleme toplam 71 kişiye #Covid_19 bulaşmış. Asemptomatik #Covid_19 taşıyıcıları ve süper bulaştırıcılar salgının kontrolündeki en önemli sorunlardan biri!!!
Çalışmadaki önemli noktalardan biri ise, asemptomatik birinci vakanın komşusuyla hiç yakın teması olmamış sadece farklı zamanlarda aynı asansörleri kullanmışlar. Bu yolla bulaştığı düşünülüyor.

Eylül 2020: 
"1 Mart'ta 10 saatlik uçuşta bir yolcu, kabinindeki diğer 20 yolcudan 12'sine ve uçakta bulunan en az 3 kişiye koronavirüs bulaştı." 


"Uluslararası hava yolculuğu endüstrisinden gelen en son kılavuz, uçuş sırasında iletim riskini çok düşük olarak sınıflandırır (34) ve yalnızca orta koltukları bloke etmek gibi (7,35) uçakta fiziksel mesafeyi artırmak için ek önlemler olmaksızın yüz maskelerinin kullanılmasını önerir. ). Bulgularımız bu önerilere meydan okuyor. VN54 uçuşunda iletim, koltukların halihazırda ekonomi sınıfına göre daha geniş aralıklı olduğu ve COVID-19'un önlenmesi için önerilen mevcut 2 sıralı (36) veya 2 metre (37) kuralından çok daha fazla yayıldığı iş sınıfında kümelenmiştir. "
Not: Çevirideki "iş sınıfı" uçağın en önündeki en pahalı yolcu taşıyan bölmesi (business class).


"Covid19'un havada asılı kalabileceği ve 1,5 m'den uzağa yayılabileceği ile ilgili birçok veri mevcut. Bu durum kış aylarında kapalı alanlarda bulaş açısından büyük risk! Havalandırma ve maske çok önemli!

#COVID19'un havayolu ile bulaşı konusunda birçok veri mevcut.NIH çalışmasında yüksek sesle konuşanlardan yayılan virüsün 8-14 dk havada asılı kaldığı gösterilmişti.İyi havalanmayan & kapalı ortamlarda süper bulaştırıcı olayların görülmesi bu fikri destekler nitelikte"

NOT: Bazı makalelerin tarihi neden November 2020 yazıyor? Onu anlayamadım?

Derleyen: A.Şükran Demiralp, 26 Ekim 2020

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder