30 Mayıs 2012 Çarşamba

UZMAN DOKTOR HANDAN PINAR'IN "İLK YARDIM" SUNUMU: DAYANIŞMA VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN23 – 05 – 2012

Mahallemizin Sağlık Ocağı Doktorlarından Handan Pınar'ın Yönetim Binamızda Yaptığı Sunum

Dayanışabilmek için, bilgilenme amaçlı düzenlediğimiz etkinlikleri internet ortamında paylaşıyoruz.

Çeşitli kazalardan, afetlerden sonra yapılan yanlışlar yaşam kaybı / sakatlanmalara neden olur.

Medyada izlediklerimiz ve /ya tanık olduğumuz bazı olaylara üzüntü ve kızgınlık duyarız. Trafik kazalarından, depremlerden sonra “karga tulumba” taşımalar, kendini kaybetmiş kişiye otomatik olarak tokatlamalar, sara krizi geçirene kolonya koklatma gibi girişimler, “iyi niyetle” yapılan yanlış uygulamalardır. İyi niyet” gerekli ancak yeterli değildir.

Bir de ne yapacağını bilememek nedeni ile zaman ve yaşam kaybetmek var; örneğin, dış kanamalarda uygun bir şekilde ilgili bölgeyi bağlamak gibi ve niceleri..

 Bu konu için de "Biz ne yapabiliriz"?

Eğer, iyi niyetin yanında, bilgili ve bilinçli olunsaydı sonuçlar çok daha farklı; olumlu olabilirdi. Bu amaca yönelik olarak, Uzman Dr. Handan Pınar’ın, bir mahalle etkinliği şeklinde yönetim binamızda sunduğu bilgileri paylaşıyoruz

Belki bazı şeyleri doğru biliyoruz, bazılarını yanlış. Kimilerini de hiç bilmiyoruz. Bu sunumu izlendikten sonra, sorular üretilmesi amacıyla da paylaşıyoruz. Sorgulayabildikçe daha iyi anlaşılabilir olacağını umuyoruz.

Sunumun bitiminde yorum bölümüyle sorularınızı iletebilirsiniz. Gelebilecek sorularınızı biriktirerek doktorumuzla paylaşacağım.

Özellikle “İlk Yardım” gibi bir konuda mümkün olabildiğince çok kişinin bilinçlenmesini sağlamanın önemi açıktır. Bu nedenle "bilenlerin, ama DOĞRU bilenlerin bilmeyenlerle paylaşmasının" da önemi açıktır.

Saygılarımla,

A.Şükran DemiralpHiç yorum yok:

Yorum Gönder