9 Temmuz 2018 Pazartesi

Eğitim Üzerine Kaynak Araştırması ve Derlemeler...

(1):
"Rapor kapsamında iyi yönetişimin tüm bu boyutları değerlendirilmekte, ancak eğitimde eşitlik boyutuna özellikle vurgu yapılmaktadır. Raporun eğitimde eşitlik konusunu ön plana çıkarmasının temelinde yatan gerekçeler şunlardır:
• Sosyal bir devletin, eğitim de dahil olmak üzere tüm kamu hizmetlerini sağlarken sosyal adalet ilkesini gözetmesi gerekir,
• Temel bir hak olan kaliteli eğitim istisnasız herkes için sağlanmalıdır,
• Sosyal hareketliliğin başlıca araçlarından biri olan eğitimin uzun dönemde sosyoekonomik eşitsizliği azaltıcı potansiyeli en üst düzeyde kullanılmalıdır. "

Kaynak: http://www.egitimreformugirisimi.org/wp-content/uploads/2017/03/ERG_EIR_2007-1.pdf

(2)  15 Temmuz 2018'de eklendi:

Merak edilen bakan Ziya Selçuk hakkında bilmedikleriniz

Her kesimden veliye göre twit atması onun için normal bir şeydir, her önünüze atılan haberi haber sanmayın.. 

Mahiye Morgül, 11.07.2018 14:42
Eski Talim Terbiye başkanı yeni bakan Ziya Selçuk'la ilgili internette eksik-yanlış bilgiler dolaşıyor. Haber kanallarına çıkanlar ise onun icraatlarından haberleri yok. 
"Ainesi iştir kişinin lafe bakılmaz" demek lazım ve 2003-2006 arasında neler yaptı bakmak lazım. Belgeler bende var.
Hüseyin Çelik bakan, Z.Selçuk'un bacanağı Servet Özdemir İlköğretim Genel Müdürü, Amerikan SPAN eğitim danışmanlık şirketi Ankara'da YÖK Dünya Bankası Dairesinde,  Eğitim fakülteleri ise yeni Çoklu Zekacılar yetiştirme peşindeydi ve bunun başını da Talim Terbiye başkanı Ziya Selçuk çekiyordu. Gazi Eğitim Fakültesi'nde henüz profesörlüğü gelmemişken kapısındaki tabelaya Prof. eklemesiyle tanınmıştı. Ben de o dönem onun fakültesinde ve yöneticisi olduğu Vakıf İlköğretim Okulu'nda Drama Dersi ve Seminerleri verdim, oradan tanışırız. Çoklu Zekacı ya da Gardnerci olmasıyla ünlüdür. Şimdi reddediyor, nedeni çok basit; kullan at ekonomisi uyguluyor, Çoklu Zekayı kullandı eskitti yeni model eğitim evde okuma yazma 9 mizaç stili,ev okulu /tablette öğrenme, onu savunuyor şimdi. Sonra neye geçecek sormuyorum. Ancak Evde İlmihal kitabının yazarı olan mevcut Talim Terbiye Başkanı Alpaslan Durmuş ile tam uyum içinde çalışacağından eminim.  
Muhabir arkadaşların onun hakkında soru sormakta zorlanmaması için geçmişte yaptıklarıyla ilgili biraz belge sunacağım.
Ziya Selçuk 2003-2006 arasında Talim Terbiye'nin başına getirildiğinde SPAN Amerikan Eğitim Danışmanlık şirketiyle birlikte çalışıyordu. SPAN Amerikan Eğitim Danışmanları kendisine (Talim Terbiyedeki muhatabına/ Ziya Selçuk'a)  teşekkür yazdı. mahiye.com sitemde Belgeler başlığı altında, 47 sayfalık  "12 Yıllık Temel Eğitime Geçiş SPAN Programı" başlıklı belgenin son sayfasında bu teşekkürü okuyacaksınız. 
Hüseyin Çelik ile çalıştığını unutmayalım. Hüseyin Çelik'e 25.4.2005 tarihinde Emin Şirin tarafından  mecliste bu şirket soruldu.
Önerge metnini yukarıdaki adreste SPAN kitapçığının en sonunda görebilirsiniz.
......
Talim Terbiye Kurulu başkanıyken 23-27 Haziran 2004 tarihleri arasında Ziya Selçuk'un TRT 4 televizyonu aracılığıyla öğretmenlere hitaben verdiği seminer mutlaka her vatandaş  tarafından bilinmeli, tekrar tekrar okunmalı: 
Sh.15
"PİYASAYA GÖRE EĞİTİM MODELİNE GEÇİYORUZ"
Artık eğitimi piyasa belirleyecek. Bırakınız yapsınlar dönemi bitti. Eğitim toplumun ihtiyacına göre değil piyasanın ihtiyacına göre düzenlenecek. Piyasaya göre eğitim modeline geçiyoruz.”
“Tüm derslerde müfredatı hafifletiyoruz. Bu kadar çok bilgi batıda üniversitelerde veriliyor. Bilgisayar ve İngilizce ağırlıklı olacak.” “Tüm dünyada müfredat ve eğitim yeniden düzenlenirken Türkiye bunun dışında kalmamalı. Şimdiye kadar dünyada yapılmış olan eğitim reformlarını ıskaladık, bu kez başaracağız.” 
“Büyük bir projenin küçük bir parçasıdır bu anlattığımız. Büyük fotoğrafta olanları görmek lazım. Metodolojileri değiştiriyoruz. Bildiğiniz bütün doğrular değişiyor.“
“Öğrenci merkezli eğitim getiriyoruz. Görsel, işitsel, kinestetik ve dokunsal öğrenme stillerinin kullanıldığı etkinlik örnekleri hazırladık.” 
“İlköğretimde seçmeli ders sistemi getiriyoruz.“ 
“Ortaöğretimde sertifikalı diplomalılık getiriyoruz. Öğrenci birikmiş sertifikalarını getirip puan karşılığı diploma alacak.” 
“Performans (öğretmenin başarısı anlamında kullanılmış) ölçme ve değerlendirme, maaş zammı, terfi ve derecelendirme değişiyor. Teftiş sistemi değişiyor, teftiş kurulu kalkıyor. Öğretmen sınıfta teftiş edilmeyecek Herkes birbirinin gözetleyeni olacak. Veli, öğrenci, müdür, belediye başkanı ve çevrenin ileri gelenleri sicil verecek Öğretmen çevresiyle iyi ilişki içerisinde olacak.” 
“Terfi ve ödüllendirme için sınav, liyakat ve sicil puanları belirleyici olacak.”
.....
Ve Cumhuriyet gazetesi o zaman da Ziya Selçuk'a destek anlamında bir haber yapmıştı. 
11 Aralık 2004 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yer alan "MEB’den ürküten rapor; Ezber çok yorum yok" başlıklı haber incelendiğinde, yapılacak değişikliği iyi bir şeymiş gibi sunma hazırlığı hissedilmektedir. 
Kitabımda bundan da söz ediyorum ve maalesef bugün Cumhuriyet gazetesi Ziya Selçuk'u Gezi destekçisi olarak olumlayarak yazdı, oysa iki kere soru işreti konacak haberdi.
İki twitle başka alkışlayanlar da var. Çok yazık. Oysa yaptıkları yapacaklarının göstergesidir. PİYASACI Hükümet kuruldu, hem de Küresel Piyasadan geldi bu demokratik görünüşlü darbe buyruk, kansız geçtiler diye sevindirik oluyorlar, Ziya Selçuk mu kamucu... 
Her kesimden veliye göre twit atması onun için normal bir şeydir, her önünüze atılan haberi haber sanmayın.. 
Bir de kamucu devletten piyasacı devlete geçiş bu hükümetle tamamlandı bile. Biz niye bebek gak dedi bak gülücük verdi bak hallerine girdik?
2003 yılında Ankara ABD Büyükelçisi olan bir Amerikalı ne demişti, anımsatayım: "Türkiye Cumhuriyeti devletinin laik, demokratik ve piyasa ekonomisine bağlı bir hukuk devleti olmasından yanayız." demişti. SOSYAL DEVLET tanımımız bitti işte. Piyasacılardan Milli Eğitim Bakanımız var, Amerika bu günü bayram ilan etmez mi?
Mahiye Morgül
Kaynak: Odatv.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder